24°C
ANKARA HAVA DURUMU24°C Parçalı Bulutlu
ART AKADEMİ İLETİŞİM 0555 207 7 478

Bizden Haberler

GÖRSEL SANATLAR PLATFORMU

Vitray Sanatı nedir? Nasıl Yapılır?

- +

Vitray ne demek ,gün ışığı ile doğan ve ışığın azalması ya da çoğalması ile değişimler kazanan bir ışıklı resim sanatıdır. Vitray diğer resim sanatlarından farklı olan bir yönü vardır ve Vitray sanatını diğerlerinden üstün kılan tarafı aynı kalmayışıdır, ışık değişimleri ve ışığa etki eden unsurların değişimiyle farklı özellikler kazanmasıdır.

Işığın azalması ve çoğalması  gökyüzündeki bulutların hareketi,vitrayın arkasında olan ağaçların dal ve yapraklarının veya başka cisimlerin hareketi cam üzerinde değişik renkler, gölgeler olustuğu herkes tarafından bilinir. Yakın yüzyılda Vitray sanatı doğal ışıktan yararlanmış diyebiliriz. Bu sanatın Teknikteki ilerlemelerine paralel olarak değişik kaynaklarda, özellikle elektrik ışığı vitrayın ışık kaynağı olmasında çok bir etkendir.

 

Ayrıca hiç doğal ışığın olmadığı yerlerde bile vitray sanatı kullanılmıştır. Vitray sanatının doğuşu,camın icat edilmesi ile başlar. Camın kullanımı insanlar tarafından taş devrine kadar gider ve o dönemden beri  kullanılmaktadır. Bunlar volkanik olaylar sonucu oluşan doğal  camlardır. İlk cam yapımı nerede diye sorarsak Mısır’da başlamıştır. Bu tekniği sonraları, Yunanistan ,Romalılar ve Finike  kullandı.

Roma’da yapılan bir kazıda Vitray sanatının Milattan Sonra I. yüzyıldan itibaren yapılmakta olduğunu görmekteyiz.. Vitray sanatı VII. yüzyılda Araplar tarafından, daha sonra da Türkler tarafından kullanılarak sanat değeri yüksek çeşitli örnekler ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Hristiyanlık dünyasında sadece dini yapılarda Kilise, katedral vb.gibi yapılarda sıkça kullanılan vitray sanatıTürklerde dini yapıların dışında kullanılmış ve kendini çok iyi göstermiş cami, türbe vb. yapıların yanında saraylarda, köşklerde, kütüphanelerde ve evlerde sıkça kullanılmıştır.

Vitray Sanatı ne demek nerelerde nerelerde kullanılır?

-Konutlarda; pencerelerde, aydınlıklarda, oda bölmelerinde, paravanlarda, duvar panolarında, abajurlarda ve kapılarda yer almaktadır.
– Fabrikalarda; hizmet binalarında, dinlenme-eğlenme tesislerinde, yemek-oyun salonlarında, yönetici, müdür odalarında yer almaktadır.
-Otellerde; dış mekan ve aydınlatma panolarında, giriş kapılarında, lobilerde, banyo, yemek, eğlence salonlarında, odaların aydınlatma elemanlarında paravanlarda kullanılmıştır.
-Ayrıca cami, eğlence yerleri, spor salonları, devlet kurum ve dairelerinde, okullarda, sanat galerilerinde istasyon bekleme salonları gibi yerlerde ve günümüzde Dekoratif Ayna da kullanılmaktadır.

Alçı tekniği: Büyük Selçuklu Devleti’nden Osmanlıya  ordan da günümüze kadar uzanan geleneksel tekniktir.

Kurşun: Kökeni Bizanstır bu tekniğin dolgu malzemesi olarak kurşun kullanılmıştır.

Tiffany: Bakır folyonun cam ile lehimlenmesi sonucu ortaya çıkan ve günümüzde en çok kullanılan  vitray tekniğidir.

Kendi içinde farklı çeşitleri ve kullanım alanları vardır. Vitray sanatı kapı üstlerinde, merdiven boşluğunda , pencerelerde  tavanlarda ve Dekoratif Ayna da kullanılır. Başka bir kullanım alanı olarak da sürekli modernize edilen vitray ne demek , havuz içi süslemede ve zaman zaman perdelerin yerini de alır ve bu yetmediği gibi ev dekorasyonunda da sıklıkla Vitray sanatı kullanılmaktadır.

Kısaca toparlarsak Vitray ne demek  her şeyden önce ciddi sabır isteyen bir uğraştır. Vitray sanatıyla ilgilenmek istiyorsanız hayal gücünüzün geniş olması bu  sanatın yaratıcılığı açısından önem taşır.Artık bu bilgilerden sonra Vitray yapabilirsiniz. Dekoratif ayna birçok vitray örnekleri vardır.

Sorularınız için soru cevap kısmından foruma katılabilirsiniz en kısa sürede Vitray ile ilgili video yüklenecektir.

 

Vitray Resimleri İndirmek İçin TIKLAYINIZ…

Vitray Nedir? Nasıl Yapılır İZLEYİNİZ…

 

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.