24°C
ANKARA HAVA DURUMU24°C Parçalı Bulutlu
ART AKADEMİ İLETİŞİM 0555 207 7 478

Bizden Haberler

GÖRSEL SANATLAR PLATFORMU

Origami Nedir? Kağıt Katlama Sanatı Nasıl Yapılır?

- +

Origami nedir?

Japon kültürünün en bilinen sanatlarından biri olan origami, ilk yıllarında çocuklara özgü bir eğlence olsa da şu anda her yaştan insanın hobisi haline gelmiş durumda. Hem okullarda hem de kurslarda yaratıcılığı ve el becerisini geliştirmek amacıyla öğretilen bu sanat dalı, içine girdiğinizde kaybolacağınız yepyeni bir dünya desek yanlış olmaz! Peki origami nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır, origaminin çeşitleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız sizi hemen içeriğimize alalım…

Origamiyi kısaca tanımlamamız gerekirse kağıt katlama sanatı diyebiliriz. Japonca’da oru (katlama) ve kami (kağıt) kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkan bu teknik; yalnızca kağıt kullanarak, makas ve yapıştırıcıya başvurmadan yapılan bir kağıt katlama sanatıdır. Özellikle çocuklarda yaratıcı düşünceyi ve el becerisini geliştirmek için birebirdir.

Origaminin ortaya çıkışıyla ilgili kesin bilgilere ulaşılamasa da kökenlerinin Çin’e dayandığı tahmin edilmektedir. Tabii Çinliler’in kağıdı icat eden ilk medeniyet olduğunu göz önüne alırsak bu duruma pek de şaşırmamak gerek😊 Budist rahipler tarafından Çin’den Japonya’ya getirildiği tahmin edilen origami, gelişimini Japonya’da tamamlanmış ve bugünkü adını almıştır.

M.Ö 250 yılında kağıdı bulan Çinliler, o dönemlerde kağıdı yalnızca dini törenler ve hediye paketleme amacıyla kullanıyorlardı. Ancak kağıdın fiyatının düşmesiyle birlikte origami, daha fazla insana ulaşmaya başladı. 17. yüzyılın başlarında halk arasında yaygınlaşan origami, en popüler eğlence türlerinden biri haline geldi. Hatta 17. yüzyılın sonlarında origamiyle ilgili ilk kitap basıldı.

1900’lü yılların başlarından itibaren okullarda öğretilmeye başlanan origami, çocukların matematiksel zekalarının gelişiminde büyük rol oynamıştır. Aynı zamanda origami, yaratıcı düşünceyi geliştirmekte ve stres atmaya da yardımcı olmaktadır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir ilerleme kaydeden origami sanatı; artık sadece çocukların değil, her yaştan insanın ilgi alanı haline gelmiştir. Günümüzde origami sanatıyla ilgili pek çok kurs, sergi, atölye ve çeşitli faaliyetler bulunmaktadır.

Origaminin faydaları nelerdir?

  • Çocukların el ve parmak kaslarını, buna bağlı olarak da el-göz koordinasyonlarını geliştirir.
  • Çocuklar; sıradan kağıt parçalarını şekillendirerek, hayatın en önemli dinamiklerinden biri olan “dönüşüm olgusu“nu kolaylıkla içselleştirir.
  • Origamiyle ilgilenen insanların konsantrasyonu artar.
  • Bu sanatıyla ilgilenmek, estetik algınızı ve dünyaya bakışınızı değiştirir.
  • Çocuklara ve yetişkinlere üç boyutlu düşünebilme yetisi kazandırır.

Kaynak:Listelist

ORİGAMİ NASIL YAPILIR? AŞAĞIDAKİ VİDEO DA İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Not: Video çekim Sevim Galatalı Görsel Sanatlar Öğretmeni’ne paylaşımından dolayı Teşekkür Ederiz…
***

Not: İnstagram: elifs.artroom hocamıza paylaşımından dolayı Teşekkürler

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.