5°C
ANKARA HAVA DURUMU5°C Hafif Kar Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0555 207 7 478

MANDALA

- +

Değerli ziyaretçilerim bu sayfamızda ise sizlerle Mandala Sanatını kısaca tanıyacağız:

Mandala kelimesi, Sanskritçede manda (enerji) ve “la” (kap) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur ve enerji kabı ya da “enerjiyi tutup bunu saklayan kap anlamı taşır. Özel bir çizim ile aynı zamanda bu çizimi renklendirme olarak yapılan bu sanat Mandaladır. Değişik zeminlerde ve farklı materyaller ile anlatılan bu sanat kökeni Uzak Doğu olan bir el sanatıdır.

Mandalanın geçmişi sizlere kısaca söyle izah edeyim  bazı araştırmacılar bu sanatın 35 bin yıl öncesine kadar olduğunu söylemekte tabi ilgili iseniz araştırabilirsiniz. İlk yapılan mandalaların Hindistan da farklı birtakım mağaralara yapılan resimler olduğunu bilinir bu araştırmacılar, mandala sanatının Budizmden bile daha önce Hindistan çevresinde bilindiğini ve yapıldığını söylemişlerdir. Ne var ki, birçok kültürlerde buna benzer çalışmalara rastlandığı ve bütün bunlara az öncede anlattığım gibi Mandal ismini vermek güçtür.

Örnekleyecek olursam, geleneksel el sanatlarımız arasında şüphesiz öne çıkan tezhip sanatı, çinicilik ve kalem işciliği mandala ile ilişkilendirmek zordur. Çünkü bu sanatlar içerik yönünden formdan yani şekilden  çok daha ön planda olmakla beraber  kullanılan el becerileri, içerik de vermeye çalıştığı  mesajı güçlendirdiği gibi güzel,hoş ve değerli kabuledilmiştir. Mandalaya gelirsek  ise formun (şekil) kendisi başlı başına bir değer taşıdığını görmekteyiz.

Bununla birlikte Mandala Sanatı çalışmaları, geometrik şeklin yanı sıra birde mistik diye iki genel başlık altında inceleyip ele almak lazım. Şimdi bunları tanımlayalım değerli ziyaretçilerim;

Mistik mandala :Bu türdeki çalışmalar, mistik yönü çok  güçlü olmakla beraber aynı zamanda manevi anlam taşıyan yüklü formlar vardır ve genellikle bunlar kullanılır.

Evrenin özüne indiğimizde sonsuzluk duygusu bizim sezgilerimiz ya da içe bakış açısıyla özümsenmeye ve anımsanmaya çalışılır. Bu açıdan değerlendirme yapacak olursak bu yönüyle mistik Mandala birçok yerde kültürel kod dediğmiz mesajı bizlere farklı formlar ve temalar üzerinden anlatır inşa eder. Bu yapılan çalışmaların içeriğinde ve  kullanılan formların yanı sıra sıra dışı bir renk seçimleri yapılması tekrar  kültürel kodlar üzerinde durmamız gereken önemli bir durumdur.

NOT:Mandala Çalışmak isteyen siz ziyaretçilerim sizler ve çocuklarınız için hazırlamış olduğum boyama kitabı şeklinde olan kitabımıza sahip olmak istiyorsanız  iletişim kanallarından bana ulaşabilirler

Mandala Desenleri Foto Galeri İçin TIKLAYINIZ…

Mandala örnekleri ve yapılışı hakkında TIKLAYINIZ…