24°C
ANKARA HAVA DURUMU24°C Parçalı Bulutlu
ART AKADEMİ İLETİŞİM 0555 207 7 478

Genel

GÖRSEL SANATLAR PLATFORMU

Engelli öğrenciler bez çanta üretiyor

- +

MEB’e bağlı Özel Eğitim Meslek Okulları’nda zihinsel engelli öğrencilerin ürettiği bez çantalara, Türkiye’de plastik poşetlerde ücretli döneme geçilmesinin ardından talep arttı.

Türkiye’de 1 Ocak tarihi itibarıyla çevreye zararlı olan plastik poşetlerin kullanımını azaltmak için ücretli döneme geçildi. Bu da bez çantaya olan talebi arttırdı. Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Bursa’daki Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu, yeni yılda piyasadan 40 bin adet bez çanta siparişi aldı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, zihinsel engelli çocukların mesleki yeteneklerini geliştirmek ve istihdamına katkı sağlamak amacıyla Özel Eğitim Meslek Okullarının bulunduğunu, bu okullarda el sanatlarından tekstile, mobilya ve iç mekan tasarımından bilişim teknolojilerine kadar geniş bir yelpazede eğitim verildiğini söyledi.

Bakanlık tarafından geliştirilen Özel Eğitimi İyileştirme Projesi kapsamında da hafif düzey zihinsel yetersizliği bulunan öğrencilerin eğitim gördüğü Özel Eğitim Meslek Okullarının atölyelerini çağın gereklerine uygun bir şekilde modern hale getirdiklerini, bununla beraber öğretim programlarını sektör ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde güncellediklerini belirtti.

Bilgili, konuşmasına şöyle devam etti:
“Engelli öğrenciler, işlerine sadakatle bağlı, tam olarak güven duyabileceğimiz bireyler. Çok fazla iş bilincine sahip olmaları, istekli ve enerjik bir şekilde çalışmaları, onların en belirgin özellikleri. Kendileriyle ilgili ön yargılar kırıldığında, üretebilmeleri için gerekli ortam sağlandığında pek çok şey yapabilecekleri görülecek, doğayla dost bez çanta gibi örneklerin sayısı gün geçtikçe çoğalacak. Tüm sektör temsilcileri, engelli bireylerin istihdamına katkı sağlama, onların hayata tam katılımlarının önündeki engelleri kaldırmaya destek olmuş oluyor.”

ATIK KUMAŞLAR ÇEVREYLE DOST ÇANTALARA DÖNÜŞÜYOR
Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu’nda zihinsel engelli öğrenciler, 2014’ten bu yana tekstil fabrikalarından aldıkları atık kumaşları, okullarında bulunan giyim ve tekstil atölyelerinde büyük bir özveriyle dikerek çeşitli ebatlarda bez torbalara dönüştürüyor. Öğrencilerin ‘Doğaya Fayda, Eğitime Fayda’ sloganıyla üretmeye başladıkları bez torbalar, ücretli plastik poşet uygulaması sonrasında Bursa’da çeşitli market ve eczanelerde de satışa sunuldu.

Öğrenciler, bu atölyelerde ürettikleri ürünlerle hem doğanın korunmasına katkı hem de kendilerine maddi kazanç sağlıyorlar. Vatandaşlar ise doğayla dost bu çantalarla hem çevreyi koruyor hem de zihinsel engelli çocuklara destekte bulunuyor.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.