24°C
ANKARA HAVA DURUMU24°C Parçalı Bulutlu
ART AKADEMİ İLETİŞİM 0555 207 7 478

Bizden Haberler

GÖRSEL SANATLAR PLATFORMU

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

- +

Merhaba Değerli ziyaretçilerim sizlere Ebrunun tanımını renklerin bir arada suda dans etmesidir diyebilirim. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanır ve ebru  özel olarak hazırlanmış su üzerine, fırça darbeleri ve buna ek olarak  yardımcı aletlerler dediğimiz biz ve tarak ile yapılan desenlerin, kağıt üzerine aktarılmasıdır. Günümüzde kaliteli vakit geçirmek adına  kafamızı  dağıtmak ve sanatsal ürünler çıkarmak isteyenler, hobi olarak ebru sanatını tercih ediyor.benim için bu son derece görsel olan bu sanatı siz değerli ziyaretçilerime açıklayacağım.

Ebru sanatımız görsel olarak  çok renkli ve değerli  bir sanatımızdır buna sahip çıkmamız gerekir. Su üzerinde renk atma  çalışmalarıyla yapılan süsleme sanatı olan ebru, günümüzde yok denecek kadar az diyebiliriz ama son zamanlarda ilgisini hep üstüne çekmeyi başarmıştır. Eskiden çok kullanılan bu sanat kursları ve eğitimleri için  sayısı çok olan yerler varken  şimdilerde sınırlı.

Osmanlı döneminde yapılan ebru sanatı, çok önemli bir iş idi.Birçok kişiye getirisi  olmuştur. Doğudan Avrupa’ya yayılmasıyla ebruya Avrupa’da, Türk kağıdı ismini vermişlerdir. Bütün dünya üzerinde ilgi odağı olmuş, uygulanmış ve sevilen bir sanat diyebiliriz. Günümüzde ise belirli birkaç ünlü kişi tarafından bu işle uğraşan kişiler azdır.Ebru sanatının da kendi içerisinde farklı teknikleri ve çeşitleri vardır. Bunları sıralayacak olursak ebru çeşitlerini yapmadan önce battal ebru, teknemizde zıt oluşturulan çizgilerden oluşan gelgit şeklinde ebru, helezonik yuvarlaklar ile  bülbül yuvası ebru,  kıvrımlı şal ebrusu, tarak yardımı ile ebru, hatip ebrusu ve son olarak da çiçek ebrudur. 

 Ebru sanatı için gerekli malzemeleri size açıklıyorum.

Kâğıt:Emici özelliği çok iyi olan ve mat kâğıtlar kullanılmaktadır. Genellikle birinci kalite dediğimiz hamurlardan elde edilen kâğıtlar tercihimizdir.

Su:Kitremiz, , deniz kadayıfı  gibi suyun yoğunlaşmasında etkisi olan doğal malzemeler ile hazırlanır. Suyumuz kireçsiz, dinlendirilmiş olmalıdır ama ben hazır suyu tavsiye ediyorum . Eskiden yağmur suyu da kullanılmıştır.

Toprak Boya:Sanatın icrası için boyalar, topraktan hazırlanır. Topraklar, ezilmiş, elekten geçirilmiş ve suda süzülmüştür. Böylece kullanıma hazır hale gelmiş oluyor. Günümüzde ise ezilmeye hazır şekilde, toz boyalar kullanılmaktadır.

Öd: Büyükbaş hayvanın safra keselerinden yapılmaktadır. Hayvanın kesesi delinir ve içindeki öd süzülür. Kapta biriken öd, benmari usulü kaynatılan suyun içinde 20-25 dakika bekler. Oluşan köpükler malzeme ile alınır.  Günümüzde bunlar hazır olarak heryerde satılmaktadır.

At Kılı ya da Gül Dalı:Fırça yapımında kullanılmak  at kılından  atların kuyruğundan elde edilir. Ancak yele kılları da kullanıma uygundur. Fırçalarda gül dalının kullanılmasının sebebi, dalın esnek olması nedeniyle ve kolaylıkla küf tutmaması ile açıklayabilirim.

Tekne:İçerisine su konulan plastik ya da metal kitre konulan kap.

EBRU SANATININ YAPILIŞINI HEMEN AÇIKLIYORUM.

Ebru sanatını yapabilmek için ilk etapta yukarıda bahsettiğimiz malzemeler eksiksiz bir şekilde olmalıdır. İlk işlemimiz teknenin içini kitreli su ile doldurmamız ve uygun kıvama getirmemiz olcak. Burada ilk başlarda ebru sanatı yapan sanatçılardan yani işi bilen uzaman diyebilceğimiz kişilerden yardım alabilirsiniz. Ancak ideal olan 3 litre su içerisine 3 çorba kaşığı kitre konmasıdır. Bu karışım 1 gün bekletilir. Hazırladığınız bu karışımı bir kovaya koyup istediğimiz zamanda kullanılmak üzere bir köşede saklayabilirsiniz.Daha sonra toprak boyamız  istenilen renk yapılır ve öd eklenerek karıştırılır. Bu işlem ise 10-15 gün ya da 1 ay boyunca bekletilir. Bu kısımdan sonra ise asıl zevkli olan bölüme geçilir. Ebru sanatı yaparken bilmemiz gereken en önemli detay, kaliteli malzemeler kullanarak ve bir çalışmayı tek seferde yapma şansınızın olduğunu unutmamızdır.

Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra önceden hazırladığımız kitreli su deniz (kadayıfı)tekneye aktarılır.. Hangi renkleri kullanmak istiyorsak fırçamızın yardımıyla suya damlatırız. Her fırça damlasında renklerin suyun üstünde farklı bir şekil oluşturacaktır. Son olarak kağıt teknenin üzerine serpilir ve tek seferde yavaş yavaş çekilerek kurumaya bırakılır.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.