24°C
ANKARA HAVA DURUMU24°C Parçalı Bulutlu
ART AKADEMİ İLETİŞİM 0555 207 7 478

Bizden Haberler

GÖRSEL SANATLAR PLATFORMU

Çini Sanatı Nedir?

- +

Geçmişimizden günümüze kalan en önemli miraslardan biri de çini sanatıdır. Camilerimizin ve türbelerimizin duvarlarında gördüğümüz bu sanat, köşkler ve sarayların hem içini hem de dışını süslemektedir. Seramik sanatı diye de bilinir. İncecik detaylar ile işlenen objelere hayat verir. Osmanlı döneminin en önemli sanatı olan çini, günümüzde dahi değerinden hiçbir şey kaybetmeden devam etmiştir.

Kap kacak tabak, sürahiler gibi ürünlere işlenen motifler ve renklendirmeler ile oluşan bu eserler, günümüzde ev ve zengin mekanların dekorasyonunda kullanılmaktadır. Karahanlılar Devleti tarafından gelişen çini sanatı, daha sonra başka Türk devletleri tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. En parlak dönemi ise Osmanlı Devletinin kuruluşunda olmuştur. Anadolu Selçuklu Devletinin ve Büyük Selçuklu Devletinin, hakimiyetine girdiği yerlerde camiler, medreseler, saraylar yapılmıştır ve bu sanat çeşitli mekanların değişik bölgelerine yansıtmışlardır.Sizlere örnek verecek olursam  İznik Yeşil Cami sonra Bursa Yeşil Cami, sonra Bursa Muradiye Camisi ardından Edirne Muradiye Cami daha sonra Çinili Köşk,olarak bilinen İstanbul da Yavuz Sultan Selim Camiisi ve Türbesi, Haseki Medresesi, Osmanlı Devletinin en önemli  diyebilceğimiz örnekler mevcuttur. Genellikle geometrik desenleri yansıtan eserler, gün geçtikçe daha farklı bir boyut haline gelmiştir. Başlıca desenler lacivert başta olmak üzere sarı, turkuaz ve son olarak  siyah gibi renkler, daha çok kullanılmıştır.

Zamanla gelişmiş ve yenilenenmiş olan çini sanatı, Mimar Sinan sayesinde önem görmüştür. Tüm yapıtlarında bu sanat dalını muhteşem bir şekilde kullanarak, günümüzde ilgi duyulan mekanlar yapmıştır. Hürrem Sultan yapıtı bunun en güzel örneğidir. Makineler sayesinde porselen süslemesinde önemli gelişmeler olmuştur. Kütahya bu konuda çini sanatı gündem olan sanat dalı, seramiğe can ve görüntü veriyor. İznik de ise bu gelenek ile sürdürülüyor ve orijinal yapısı değişmeden devam etmekte. Şuanda ise genellikle hanımların dikkatini çeken çini, kurslarda ders olarak gösterilip ve anlatılmaktadır.

Çini sanatının birçok teknikleri bulunmakta olup siz ziyaretçilerime bunları kısaca tanıtalım:

Mozaik Çini Tekniği, Sır Altı Boyama Tekniği, Renkli Sır Tekniği ve son olarak da Perdah Tekniğidir. Her tekniği çok güzel olmakla beraber ve muhteşem  bir görünüm sunmaktadır.

Perdah tekniği ise altın ve gümüş tozları ile yapılmaktadır. Beyaz levhalar üzerine yapılan desenler, son olarak fırınlanmaktadır.

Sır Altı Boyama, Osmanlı Devletin de kullanılmaya başlayan ve hala gündemini koruyan bir yöntemdir.

Mozaik Çini Tekniği, ilk olarak gelişme aşamasının olduğu yıllarda kullanılmaya başlamıştır.Tuğla ve tuğlalar süslemesi olarak  adlandırılmaktadır.

Renkli sır tekniği, renkli sır üzerine yapılan desenler ile yapılmaktadır. Krom ve oksit ile desenin ya da desenlerin üstü, kontür ile tekrar çizildikten sonra fırınlama işlemi için fırınlara atılır.

Daha fazla bilgi için Geleneksel Türk El Sanatları,Sanat tarihi gibi Kaynaklardan hatta bizlere mail olarak doküman,belge, yazılı ve görsel olarak sizlere dijital ortamda gönderilcektir.

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.